השאלה שמציקה לי כרגע היא בענין עוג: 

"ויבוא הפליט" ביאר רש"י בשם מדרש רבה שזה עוג מלך הבשן שניצל מהמבול כפי שמופיע ג"כ בגמ' בזבחים קיג:

האם עוג היה מהנפילים ???? 

הפליט לפי פשוטו זה עוג שפלט מהמלחמה שנאמר (בדברים וביהושע פרק י"ג) כי רק עוג נשאר מיתר הרפאים (שהשמידו אמרפל וחבריו "ויכו את רפאים בעשתרות קרנים ואת הזוזים בהם..")

לפי המדרש:

אם נאמר שהוא ענק מהנפילים שקרסוליו בגובה 30 אמה. הרי "חמש עשרה אמה מלמעלה כוסו ראשי ההרים" ויכול להיות באיזה במקום שיחפץ.

ואם אינו מהנפילים, לא חייב להיות ששרד את המבול. אולי הוא מדורות מאוחרים יותר. ?????

השאלה שלי עכשיו היא: 

הרי כתוב =  במדבר (פרק כא,33-35):

וַיִּפְנוּ וַיַּעֲלוּ דֶּרֶךְ הַבָּשָׁן, וַיֵּצֵא עוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן לִקְרָאתָם הוּא וְכָל עַמּוֹ לַמִּלְחָמָה אֶדְרֶעִי.. וַיַּכּוּ אֹתוֹ וְאֶת בָּנָיו וְאֶת כָּל עַמּוֹ, עַד בִּלְתִּי הִשְׁאִיר לוֹ שָׂרִיד וַיִּירְשׁוּ אֶת אַרְצוֹ

תיאור מפורט יותר מופיע בספר דברים (ג,1-13) המוסיף את פרטים שונים; ביניהם (פסוק 11) מופיעה ההתפארות בגודל הניצחון על עוג מהסיבה הבאה:

כִּי רַק עוֹג מֶלֶךְ הַבָּשָׁן נִשְׁאַר מִיֶּתֶר הָרְפָאִים, הִנֵּה עַרְשׂוֹ עֶרֶשׂ בַּרְזֶל, הֲלֹה הִוא בְּרַבַּת בְּנֵי עַמּוֹן תֵּשַׁע אַמּוֹת אָרְכָּהּ וְאַרְבַּע אַמּוֹת רָחְבָּהּ בְּאַמַּת אִישׁ

אם באמת עוג הוא מדור המבול ושרד גם את המבול ואחרי זה הוא מוזכר בתור "הפליט"  ויותר מאוחר הוא עקר הר של 3 פרסאות ורצה להרוג את עם ישראל ומשה הרג אותו( אם אני זוכר נכון )  -- אז אחד כזה שהיה בעולם בזמן "המבול" "ויציאת מיצריים" "וקבלת התורה"  ברור שידע מהוא האלוקים ומי עמו -  אם כן איך יצא עוג להלחם בעם ישראל ??

וכמה שנים חיי עוג ???

אני חייב תשובה בבקשה ---  תעזרו לי 

תודה מראש

הוספת תגובה ה', 19/02/2009 - 10:37